Beyond NLP – Autokonformizm i zmiana zachowań

Jednym z ciekawych odkryć ekonomii behawioralnej, zaadaptowanych do  Beyond NLP, jest fakt, że gdy ludzie zachowali się w jakiś sposób np. pod wpływem dużych emocji, prawdopodobnie powtórzą to zachowanie w podobnej sytuacji już bez tych emocji.

Innymi słowy, jeśli wrócisz do domu wściekły po pracy i skrytykujesz swoją partnerkę lub partnera,  wyładowując w ten sposób swoją wściekłość, to gdy następnego dnia wrócisz już spokojny, masz dużą szansę i tak powtórzyć krytykę. Dotychczasowe zachowanie kształtuje przyszłe reakcje nawet w sytuacji, w której emocje, które wywołały to zachowanie dawno już minęły.

Ten fakt możesz oczywiście wykorzystać na kilka skutecznych i jeden nieskuteczny sposób.

Sposób nieskuteczny: „Skoro to co robiłem wpływa na przyszłe zachowania, to do końca życia będę powtarzał te same błędy. Mam przerąbane.” Jak łatwo się domyślić, nie jest to sposób, który polecam – ale chciałem o nim wspomnieć, bo wiem, że będą ludzie, którym ta myśl przyjdzie do głowy, gdy przeczytają ten tekst. Lepiej więc wyciągnąć to na powierzchnię i od razu się tym zająć.

Sposób skuteczny: Dbaj o to, by jak najczęściej, nawet w sytuacjach w których normalnie o tym nie myślisz, mieć emocje sprzyjające efektowi, jaki chcesz uzyskać. Jeśli wiesz, że lepiej kształtujesz swój związek gdy jesteś w dobrym nastroju, dbaj o to, by wchodzić w takie sytuacje zadowolony, nawet, gdybyś musiał przed wejściem do domu przypomnieć sobie kilka ulubionych żartów. Jeśli wiesz, że lepiej sobie radzisz w negocjacjach lekko wkurzony, celowo zdenerwuj się przed kolejnymi rozmowami.

Sposób skuteczny nr. 2:  Skoro pierwotne emocje nie mają znaczenia, zmuś się do pożądanego zachowania niezależnie od tego, jak się czujesz. Następnym razem i tak przyjdzie ono łatwiej. Tu przydają się np. checklisty, o których pisałem niedawno.

Sposób skuteczny nr.3:  Po tym, jak ostatnio w jakieś sytuacji zachowałeś się w niepożądany sposób pod wpływem emocji, bądź szczególnie czujny i gdy znów znajdziesz się w tej sytuacji, celowo zmień zachowanie na lepsze.


Powrót do listy artykułów