Podstawy NLP i Beyond NLP

BeyondNLP jest metodą budowania większej skuteczności osobistej w oparciu o najlepsze dostępne wzorce zachowania i myślenia. Jego korzenie sięgają NLP, ale NLP zweryfikowanego w świetle bogactwa współczesnej wiedzy z takich dziedzin jak psychologia, neurologia, kognitywistyka czy ekonomia behawioralna. Łącząc w jedno te dziedziny, BeyondNLP dostarcza narzędzi do maksymalnie wydajnego, opartego o praktyczne rezultaty rozwoju.

book

Czym jest NLP i Beyond NLP?

Podstawowym procesem NLP i Beyond NLP jest modelowanie – tworzenie modeli umiejętności, jakimi dysponują eksperci z różnych dziedzin oraz uczenie jak korzystać z tych umiejętności w oparciu o skonstruowane modele. Tym samym NLP pozwala po prostu na przyśpieszenie i uproszczenie procesu nauki umiejętności, pozwala Ci uniknąć ogromnej ilości prób i błędów, przez które musieli przejść eksperci ucząc się danej umiejętności od podstaw. Nie znaczy to oczywiście, że nowa umiejętność zostanie Ci w jakiś „magiczny” sposób wgrana do głowy – ale proces jej opanowywania będzie nieporównywalnie szybszy, gdyż będziesz trenował to, co w niej najważniejsze.

W oparciu o techniki modelowania, w ramach NLP i Beyond NLP powstały liczne praktyczne modele z zakresu m.in. komunikacji, sprzedaży, zarządzania, nauki czy terapii. Na podstawowym poziomie szkolenia – Praktyku Beyond NLP poznasz właśnie cały szereg takich narzędzi, oraz nauczysz się jak tworzyć własne, dopasowane do Twoich potrzeb, w oparciu o pewne podstawowe założenia. Drugi poziom – Master Beyond NLP – to wyższa szkoła jazdy, po której sam będziesz w stanie tworzyć własne modele umiejętności (a nawet będzie to od Ciebie oczekiwane – pełna certyfikacja Mastera Beyond NLP wymaga zaprezentowania własnego modelu). Dla osób zainteresowanych własną karierą trenerską dostępna jest również ścieżka trenerska, która – co wyjątkowe na naszym rynku NLP – nie zobowiązuje osoby ją kończącej do podpisania umowy lojalnościowej.  W przyszłości przewidywane są również specjalistyczne szkolenia z zakresu Beyond NLP, np. Beyond NLP w sprzedaży.

brain

Dlaczego powstało BeyondNLP?

NLP ma w sobie dużo dobrego. Jednocześnie jednak twierdzenia marketingowe z nim powiązane są potwornie rozdmuchane, a sama metoda coraz częściej pokazujea swoje lata. Czterdzieści lat to w psychologii i neurologii całe wieki, zwłaszcza, gdy w ciągu tych 40 lat pojawiły się tak rewolucyjne narzędzia do badania ludzkiego mózgu jak fMRI. NLP jednak stało w miejscu. W zasadzie, od prawdziwie rewolucyjnego i wyprzedzającego swoje czasy odkrycia submodalności w latach 80-tych, w NLP nie pojawiły się żadne istotne nowości. Owszem, New Code NLP Grindera zaprezentowało pracę z tzw. uptime, stanem bycia spontanicznie skupionym na bieżącym doświadczeniu,ale metody wywoływania tego stanu były znane, poza NLP, co najmniej od lat 60-tych XX wieku.

NLP stało w miejscu, można wręcz powiedzieć, że się cofało, propagując pewne założenia (takie jak model struktury głębokiej i powierzchniowej) na długo po tym, jak pierwotni twórcy tych koncepcji przyznali, że były one błędne. Jednocześnie, coraz bardziej agresywny i przesadzony marketing sprawiał, że popularna opinia n.t. tej metody stawała się coraz gorsza. Sprawie nie pomagały również terytorialne wojny między poszczególnymi twórcami i współtwórcami NLP o to, kto ma prawo do czego.

Dlatego właśnie powstało BeyondNLP, tak jak nazwa sugeruje, wychodzące ponad zakres typowych rozwiązań NLP i stanowiąca esencję skutecznej zmiany osobistej.

Materiał przedstawiony w ramach BeyondNLP jest dopasowany do współczesnej wiedzy dostępnej dzięki ciężkiej pracy wielu znamienitych postaci spośród nauk społecznych. NLP jako dziedzina popełniło ogromny błąd odcinając się od nauki i jej osiągnięć i zamykając się, tak naprawdę, w swoistym kółku wzajemnej adoracji. BeyondNLP ma wyjść ponad te ograniczenia, zarówno poprzez aktywne czerpanie z najnowszych odkryć naukowych, jak i poprzez pełną współpracę ze środowiskiem naukowym przy weryfikacji swoich narzędzi, metod i założeń. Na koniec dnia chodzi przecież o to, by oferować jak najbardziej praktyczne i skuteczne metody, a jeśli środowisko naukowe chce nam pomóc w testowaniu ich – tym lepiej!

Kolejną różnicą przy BeyondNLP jest sposób prowadzenia szkoleń. Standardowe NLP opierało się na wykładowo-ćwiczeniowej strukturze, natomiast nie wykorzystywało wielu współczesnych narzędzi trenerskich. BeyondNLP wychodzi temu naprzeciw, poprzez wprowadzenie takich narzędzi jak karty ćwiczeniowe (wzorowane na kartach stosowanych z wielkim sukcesem przez Nicka Kempa do nauki Provocative ChangeWorks), gry i symulacje szkoleniowe oraz studia przypadku. Innowacje te zostały wprowadzone aby sprawić, że uczestnicy szkoleń opuszczą je nie tylko z przeświadczeniem o posiadaniu dobrych umiejętności, ale przede wszystkim z bogatym zestawem praktycznych narzędzi, które mogą wykorzystywać w swoim życiu. Otrzymają również dodatkowe wsparcie poszkoleniowe, w postaci narzędzi do łatwiejszego wdrażania tych umiejętności w życiu oraz dodatkowych, indywidualnych konsultacji poszkoleniowych. Także w tym aspekcie BeyondNLP koncentruje się na praktycznych, sprawdzalnych rezultatach.

Więcej o rozwiązaniach technologicznych stosowanych w Beyond NLP znajdziesz TUTAJ