Technologia kart rozwojowych – wsparcie procesu rozwoju

Jedną z największych innowacji wprowadzonych w procesie szkoleniowym Beyond NLP są specjalne karty rozwojowe.

Absolwenci „klasycznego” NLP często mają problemy z naturalnym stosowaniem poznanych narzędzi w codziennym życiu. Część osób nie potrafi w ogóle sięgnąć po poznane techniki. Inne używają ich, ale w bardzo sztuczny i nienaturalny sposób.

Szukając rozwiązań tego problemu testowałem wiele różnych narzędzi, ale ostatecznie zdecydowałem się na jedno. Był nim zestaw kart, które uczestnicy pokazują sobie podczas normalnej, luźnej rozmowie. Każda karta ma być dla rozmówcy sygnałem, żeby zastosował określoną technikę w rozmowie. Ma to przy tym zrobić dyskretnie i subtelnie, tak by rozmówca nie mógł zidentyfikować jakie narzędzie zostało wykorzystane. Ponieważ tylko on widzi symbol na karcie, osoby z którymi ćwiczy mogą jedynie obserwować i domyślać się jakie techniki próbuje stosować.

Takie rozwiązanie sprawia, że nauka subtelnego, naturalnego wykorzystywania poznanych narzędzi Beyond NLP staje się angażującą grą i zabawą. Dzięki temu uczestnicy szkolenia łatwo i skutecznie opanowują stosowanie poznanych metod i utrwalają już poznane narzędzia. Ponieważ przez dziewięć dni szkolenia uczestnicy codziennie powracają do już poznanych narzędzi, mogą je lepiej utrwalić i opanować na dużo wyższym poziomie, niż w typowym procesie szkoleniowym.

Ikony na kartach – dobrane tak, by uczestnicy mogli je łatwo skojarzyć z poznawanymi narzędziami – będą jednocześnie stanowić skuteczną formę utrwalania poznanej wiedzy na własną rękę. Uczestnicy mogą je wykorzystywać m.in. jako tzw. fiszki (flashcards), istnieje również alternatywne zastosowanie kart, jako narzędzia wspierającego utrwalenie i stosowanie tzw. Modelu Wczorajszego Umysłu, jednego z bardziej rozbudowanych narzędzi Beyond NLP.

Wszystkie te działania mają jeden cel: zwiększenie Twoich szans, jako kursanta Beyond NLP, na skuteczne i praktyczne wdrożenie poznanych umiejętności w codziennym życiu. Tak by uzyskać w nim realne, trwałe i znaczące efekty.


Powrót do listy artykułów.